قوانین مسابقات پنجمین دوره مسابقات رباتیک کشوری آراد

بسمه تعالی

قوانین مسابقات پنجمین دوره مسابقات رباتیک کشوری آراد به همراه تعریف آیتم های ۷ گانه مسابقات

قوانین مسابقات پنجمین دوره مسابقات رباتیک کشوری آراد

قوانین مسابقات پنجمین دوره مسابقات رباتیک کشوری آراد

۱- ربات های جنگجو : مسابقه ای است که در آن دو ربات در مقابل هم بر روی یک زمین مسابقه قرار می گیرند و رباتی که بتواند ربات دیگری را از زمین مسابقه بیرون بیاندازد برنده است.کنترل ربات ها در این مسابقه به صورت دستی با برد کنترل توسط شرکت کنندگان صورت می گیرد.

۲- ربات فوتبالیست : دو ربات بر روی یک زمین مستطیل شکل دارای دیواره قرار می گیرند ( مانند زمین فوتبال دستی البته بدون میله ها ) در عرض زمین دو دروازه وجود دارد که دو ربات باید سعی کنند توپ را درون دروازه حریف قرار دهند. برنده کسی است که گل بیشتری بزند. کنترل ربات ها در این مسابقه به صورت دستی با برد کنترل توسط شرکت کنندگان صورت می گیرد.

۳- ربات حل ماز : ربات در نقطه ی شروع قرار می گیرد. نقطه ی شروع بر روی زمین مشخص شده است و می باید به نقطه ی مشخص شده ی پایان برود. در این زمین موانعی وجود دارد که ربات می بایست آنها را پشت سر گذاشته و خود را به نقطه پایان برساند. ربات برنده رباتی است که در مدت زمان کمتری موفق به این کار گردد.
کنترل این ربات به صورت خودکار توسط خود ربات صورت می پذیرد و دخالتی از سوی شرکت کننده صورت نمی گیرد.

۴- ربات تعقیب خط : ربات در نقطه ی شروع زمین مسابقه قرار می گیرد. زمین مسابقه کاملا سفید است و خطی سیاه رنگ با پیچ و انحنا و … نقطه ی شروع را به پایان وصل می کند. ربات می بایست به کمک سنسورهای مادون قرمز خود خط سیاه را در این زمین سفید پیدا نموده و آن را تعقیب نماید تا به نقطه ی پایان برسد. ربات برنده رباتی است که در زمان کمتری به نقطه ی پایان برسد. کنترل این ربات به صورت خودکار توسط خود ربات صورت می پذیرد و دخالتی از سوی شرکت کننده صورت نمی گیرد.

۵- ربات آتش نشان : ربات در نقطه ی شروع زمین مسابقه قرار می گیرد. در بخش هایی از زمین مسابقه شعله های کوچکی قرار دارد. ربات ها می بایست به کمک سیستمهای آبی یا بادی شعله های آتش را خاموش کنند. ربات برنده رباتی است که در مدت زمان کمتری این کار را اجرا نماید. کنترل ربات ها در این مسابقه به صورت دستی با برد کنترل توسط شرکت کنندگان صورت می گیرد.

۶- ربات نوریاب : ربات در نقطه ی شروع قرار میگیرد. چراغ قوه ای به دست شرکت کننده داده می شود. شرکت کننده چراغ قوه را جلوی ربات نوریابش قرار می دهد و به کمک آن ربات را هدایت می کند و با گذشتن از موانع به نقطه ی پایان می رساند. ربات برنده رباتی است که در مدت زمان کمتری از نقطه ی شروع به پایان برسد.
در این مسابقه شرکت کننده حق دست زدن به رباتش را ندارد و تنها اختیار چراغ قوه را دارد که به کمک آن می بایست رباتش را هدایت کند.

۷- ربات های خلاق : در این بخش شرکت کنندگان مجاز به ارائه هر رباتی که احساس می کنند دارای خلاقیتی خاص می باشد هستند.
هیچ ترتیبی و آدابی نذار هر رباتی را دلت می خواد بیار بعد از نمایش توانمندی ربات ها، هیئت داوران به هر ربات نمره ای بین ۰ تا ۱۰ می دهند. داوران با توجه به میزان خلاقیت موجود در ساخت طرح ربات نمره خواهند داد. مد نظر داشته باشید که اصلا لزومی ندارد که ربات ساخته شده ی شما در این آیتم حتما شبیه ربات های مسابقه ی آیتم های گذشته باشد. برنده ی مسابقه کسی است که امتیاز بیشتری را از هیئت داوران کسب کرده باشد.

برای دانلود قوانین اینجا را کلیک کنید

یه زمانی عاشق رباتیک بودم و زمان بچگی آرزوم بود که ربات بسازم برای همین الان آرزوی بچگیام رو دارم محقق میکنم.عاشق رباتیک و تدریسم به زودی اختراعاتم رو رونمایی میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.