روباتهای هزارتایی که قابلیت ایجاد اشکال پیچیده را دارند

محققان در هاروارد گروه دقیقی از ۱۰۲۴ روبات بسیار کوچک را ایجاد کرده اند که می توانند خودشان را به شکلهای پیچیده و مرکبی سازماندهی کنند، گوشه ای از رفتار و حرکات حشراتی مانند زنبورها و مورچه ها. این گروه روباتها که kilobots نامگذاری شده اند از موتورهای ارتعاشی برای حرکت سریع در زمین های مسطح و نور  مادون قرمز برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند.

Swarm
روباتهای هزارتایی پیشین به تعداد دو جین و یا صدها روبات محدود می شد اما، در پروژه kilobots تعدادی فناوری جدید اعمال گردیده است. روباتها بر اساس یک الگوریتم عمل می کنند که سه نوع از رفتارهای جمعی را تعیین می کند: تعقیب یا پیروی لبه ای، شکل گیری شیبدار یا با زاویه و تمرکز در نقطه خاص. این رفتارها، هنگاهی که ترکیب شوند، به روباتها امکان می دهد که خودشان را به اشکالی مانند، یک ستاره دریایی، یک کلمه و یا حتی یک حرف از حروف الفبا، در بیاورند.
اگر یک روبات خراب شود، گروه روباتها از تکنیکی با نام نظارت تعاونی برای تعمیر و بازسازی این خرابی استفاده می کند. حتی اگر یکی از روباتها نتواند به طور مستقیم خرابی روبات کناری خود را تشخیص دهد یا احساس کند، برنامه hivemind دسته روباتها به گروه اجازه می دهد تا به صورت کامل و سالم پاسخ دهند و کارشان را بدون نقص انجام دهند.
محققان می گویند، امکان ایجاد الگوریتم های پیچیده تر نیز وجود دارد، که به گروه روباتها این امکان را می دهد تا نقص و خرابی در مقیاس بزرگ ایجاد شده در گروه را بازسازی کنند. این روباتهای گروهی قابلیت استفاده به عنوان کمک رسان یا ترمیم کننده روباتهای عملیاتی ای که دچار نقص شده اند را دارند، مانند گروه مورچه ها که از بدن های خود برای ایجاد پل برای سایر اعضای گروه مورچه ها استفاده می کنند.
محققان می گویند اگر چه هنوز مشکلات و نواقصی در ساخت روباتهای گروهی وجود دارد ولی ساخت و گسترش و توسعه این روباتها متوقف نمی شود و هر روز شاهد پیشرفت در ساخت این گونه روباتها خواهیم بود.

 

منبع: news-discovery.com

ترجمه: محسن محبی- مدرس روباتیک و کارشناس آموزش شرکت نادکو

یه زمانی عاشق رباتیک بودم و زمان بچگی آرزوم بود که ربات بسازم برای همین الان آرزوی بچگیام رو دارم محقق میکنم.عاشق رباتیک و تدریسم به زودی اختراعاتم رو رونمایی میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.