آموزش و یادگیری چرتکه
برچسب زده شده برچسب ها:

یادگیری چرتکه : چرتکه یکی از ابزار های قدیمی برای محاسبه و جمع و تفریق برای بازاریان می باشد . در این مقاله به یادگیری چرتکه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید . برای این یادگیری لازم است تا جمع و جمع های با انتقال و تفریق با چرتکه را یادگرفته باشیم .

یادگیری چرتکه آموزش و یادگیری چرتکه
در بحث آموزش چرتکه هم اکنون می خواهیم ضرب ۷۶ در ۴۸ را توسط چرتکه انجام بدهیم :
برای انجام این کار باید چند مرحله را در چرتکه انجام دهیم :
۱) در گام اول باید بگوییم که ضرب ۶ در ۸ می شود ۴۸ و سپس روی چرتکه آن را نشان دهیم . ( بدین صورت که ۸ مهره درستون یکان و ۴ مهره روی ستون دهگان باشد )
۲) در گام دوم باید بگوییم ۸ یکی را در ۷ ده تایی ضرب می شود به عبارت دیگر ۷۰*۸ که در نهایت ۵۶۰ و سپس عدد را روی چرتکه نشان می دهیم . ( ۰ مهره در ستون یکان ۶ مهره روی ستون دهگان و ۵ مهره در ستون صدگان)
خوب حالا به دلیل اینکه مهره های ستون دهگان به ده رسیده اند باید عمل انتقال را انجام بدهیم بدین معنی که از ستون دهگان ده مهره بر می گردد و به ستون صدگان یک مهره اضافه می شود .
۳) حالا نوبت به ضرب ۴ ده تایی در ۶ یکی است به عبارت دیگر یعنی ۶* ۴۰ که در نهایت ۲۴۰ را می دهد و روی چرتکه باید عدد را نشان دهیم . در ستون یکان صفر مهره ، در ستون دهگان ۴ مهره و در ستون صدگان ۲ مهره .
۴) در پایان باید ۴ ده تایی چرتکه را در ۷ ده تایی ضرب نماییم . به معنی دیگر ۷۰ *۴۰ که در نهایت رقم ۲۸۰۰ را به ما می دهد و رقم را در چرتکه نشان می دهیم . در ستون یکان و در ستون دهگان صفر مهره و همچنین در ستون صدگان ۸ مهره در نهایت به دلیل اینکه در ستون صدگان پیش تر ۸ مهره داشته ایم امکان این را نداریم که ۸ مهره دیگر اضافه نماییم به همین دلیل اول ۲ مهره را به ۸ مهره پیشین اضافه می نماییم تا در نهایت مجموع ما ۱۰ گردد و بتوانیم عمل انتقال را انجام بدهیم . خوب به معنای این است که از ستون صدگان ۱۰ مهره را کسر کنیم و به ستون یکان هزار ۱ مهره را بیفزایم و پس از ستون صدگان ۶ مهره که باقی مانده را قرار بدهیم و ستون یکان هزار ۲ مهره را اضافه نماییم .
در یک چرتکه حالا در ستون یکان ۸ مهره و در ستون دهگان ۴ مهره و در ستون صدگان ۶ مهره و در ستون یکان هزار ۳ مهره قرار گرفته است در نهایت جواب ضرب ما ۳۶۴۸ خواهد بود .

یه زمانی عاشق رباتیک بودم و زمان بچگی آرزوم بود که ربات بسازم برای همین الان آرزوی بچگیام رو دارم محقق میکنم.عاشق رباتیک و تدریسم به زودی اختراعاتم رو رونمایی میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.